Sports TV listings for Saturday Nov. 3

AUTO RACING

12:30 p.m.: CNBC, NASCAR Monster Energy Series, AAA Texas 500, practice, at Fort Worth, Texas

1:30 p.m.: CNBC, NASCAR Xfinity Series, O’Reilly Auto Parts 300, qualifying, at Fort Worth, Texas

3 p.m.: NBCSports.com, NASCAR, Monster Energy Series, AAA Texas 500, practice, at Fort Worth, Texas

3:30 p.m.: NBC Sports Network, NASCAR Monster Energy Series, AAA Texas 500, practice, at Fort Worth, Texas (joined in progress)

4:30 p.m.: NBC Sports Network, NASCAR Xfinity Series, O’Reilly Auto Parts 300, at Fort Worth, Texas (prerace show at 4 p.m.)

BASEBALL

8 p.m.: MLB Network, Arizona Fall League, Fall Stars Game

COLLEGE FOOTBALL

11:30 a.m.: WWCW, “Gobbler Game Day,” Virginia Tech pregame special

Noon: WSET, Louisville at Clemson

Noon: Big Ten Network, Rutgers at Wisconsin

Noon: CBS Sports Network, Air Force at Army

Noon: ESPN, Texas AM at Auburn

Noon: ESPN2, Michigan St. at Maryland

Noon: ESPNU, Memphis at East Carolina

Noon: WFXR, Nebraska at Ohio St.

Noon: Fox Sports 1, Oklahoma St. at Baylor

Noon: MASN2, Iowa St. at Kansas

Noon: SEC  Network, South Carolina at Mississippi

Noon: NBC Sports Washington, Syracuse at Wake Forest

12:15 p.m.: WWCW, Georgia Tech at North Carolina

12:30 p.m.: WSET Digital 13.2, Bucknell at Lehigh

1 p.m.: ESPN3 (ESPN.com/watch), Charleston Southern at Monmouth

1 p.m.: ESPN3 (ESPN.com/watch), Norfolk State at N.C. AT

1:30 p.m.: ESPN Plus (streaming), Tusculum at VMI

3 p.m.: NBC Sports Washington Plus (including Cox Ch. 1119), Villanova at Richmond

3:30 p.m.: WSET, Florida St. at N.C. State

3:30 p.m.: Big Ten Network, Minnesota at Illinois

3:30 pm.: WDBJ, Georgia at Kentucky

3:30 p.m.: CBS Sports Network, Tulane at South Florida

3:30 p.m.: ESPN2, Iowa at Purdue

3:30 p.m.: ESPNU, Navy at Cincinnati

3:30 p.m.: WFXR, West Virginia at Texas

3:30 p.m.: Fox Sports 1, Kansas St. at TCU

3:30 p.m.: WZBJ (including Cox Ch. 22 and Comcast Ch. 14), Liberty at UMass

3:45 p.m.: WWCW, Boston College at Virginia Tech

3:45 p.m.: ESPN, Penn St. at Michigan

4 p.m.: SEC Network, Missouri at Florida

7 p.m.: CBS Sports Network, UConn at Tulsa

7 p.m.: ESPN2, Duke at Miami

7 p.m.: ESPNU, Houston at SMU

7:15 p.m.: ESPN, Notre Dame at Northwestern

7:30 p.m.: WSET Digital 13.2, Florida Atlantic at Florida International

7:30 p.m.: WFXR, UCLA at Oregon

7:30 p.m.: SEC Network, Louisiana Tech at Mississippi St.

8 p.m.: WSET, Oklahoma at Texas Tech

8 p.m.: WDBJ, Alabama at LSU

10 p.m.: Fox Sports 1, Southern Cal at Oregon St.

10:15 p.m.: ESPN2, BYU at Boise St.

10:15 p.m.: ESPNU, San Diego St. at New Mexico

10:30 p.m.: CBS Sports Network, Fresno St. at UNLV

10:45 p.m.: ESPN, California at Washington St.

1:15 a.m. (Sunday): ESPNU, Norfolk St. at N.C. AT (delayed tape)

COLLEGE HOCKEY

7 p.m.: WZBJ (including Cox Ch. 22 and Comcast Ch. 14), Stony Brook at Liberty

7:30 p.m.: NBC Sports Network, Ohio St. at Notre Dame

GOLF

6 a.m.: Golf Channel, European PGA, Turkish Airlines Open, continuation of coverage of third round, at Antalya, Turkey

4:30 p.m.: Golf Channel, PGA Tour, Shriners Hospitals for Children Open, third round, at Las Vegas

10:30 p.m.: Golf Channel, LPGA Tour, TOTO Japan Classic, final round, at Shiga, Japan

3:30 a.m. (Sunday): Golf Channel, European PGA, Turkish Airlines Open, final round, at Antalya, Turkey

GYMNASTICS

9 a.m.: Olympic Channel, World Championships, apparatus finals, at Doha, Qatar 

10 p.m.: NBC Sports Network, World Championships, apparatus finals, at Doha, Qatar (same-day tape)

HIGH SCHOOL FOOTBALL

7 p.m.: WWCW, Pulaski County at Salem (taped)

HORSE RACING

1 p.m.: NBC Sports Network, Breeders’ Cup (Filly Mare Sprint, Turf Sprint, Dirt Mile, Filly Mare Turf and Sprint), at Louisville, Ky.

3:30 p.m.: WSLS, Breeders’ Cup (Mile, Distaff, Turf and Classic), at Louisville, Ky.

MINOR LEAGUE BASKETBALL

7 p.m.: NBC Sports Washington Plus, G League, Greensboro at Capital City

MIXED MARTIAL ARTS

8 p.m.: Fox Sports 1, UFC 230 prelims, Jason Knight vs. Jordan Rinaldi; Sijara Eubanks vs. Roxanne Modafferi; Julio Arce vs. Sheymon Moraes; Lyman Good vs. Ben Saunders, at New York

10 p.m.: Pay-Per-View, UFC 230, Daniel Cormier vs. Derrick Lewis; Chris Weidman vs. Jacare Souza, at New York

NBA

7 p.m.: NBA TV, Boston at Indiana

NHL

7 p.m.: NHL Network, Toronto at Pittsburgh

7 p.m.: NBC Sports Washington, Dallas at Washington

SOCCER

8:30 a.m.: NBC Sports Network, Premier League, Manchester United at Bournemouth 

10:30 a.m.: Fox Sports 2, Bundesliga, Freiburg at Bayern Munich

11 a.m.: NBC Sports Network, Premier League, Leicester City at Cardiff City

1:20 p.m.: Fox Sports 2, Bundesliga, Leipzig at Hertha

1:30 p.m.: WSLS, Premier League, Liverpool at Arsenal 

3:30 p.m.: CNBC, Premier League, Tottenham at Wolverhampton

9 p.m.: Fox Sports 2, Liga MX, Veracruz at Monterrey

Midnight: NBC Sports Network, Premier League match of the day (delayed tape)

TENNIS

6 a.m.: Tennis Channel, WTA Tour, Elite Trophy, continuation of coverage of doubles and singles semifinals, at Zhuhai, China

9 a.m.: Tennis Channel, ATP Tour, Paris Masters semifinals

1 p.m.: Tennis Channel, USTA Women’s Pro Circuit semifinals, at Tyler, Texas

1:30 a.m. (Sunday): Tennis Channel, WTA Tour, Elite Trophy doubles and singles finals, at Zhuhai, China

WRESTLING

Noon: ACC Network Extra (ESPN.com/watch), Indiana at Virginia

Leave a Reply