Sports TV listings for Saturday Nov. 24

AUTO RACING

7:55 a.m.: ESPN2, Formula One, Abu Dhabi Grand Prix, qualifying

1:30 p.m.: WDBJ, Off Road Racing Series, Pro 4 and Pro 2

BOXING

10 p.m.: HBO, WBA light heavyweight championship, Jean Pascal vs. Dmitry Bivol; WBA intercontinental heavyweight championship, Sergey Kuzmin vs. LaRon Mitchell; lightweights, Karl Dargan vs. Moises Delgadillo; WBA intercontinetal super bantamweight championship, Murodjon Akhmadaliev vs. Isaac Zarate, at Atlantic City, N.J.

COLLEGE FOOTBALL

Noon: WSET, Florida at Florida State

Noon: CBS Sports Network, Western Kentucky at Louisiana Tech

Noon: ESPN, Syracuse at Boston College

Noon: ESPN2, Purdue at Indiana

Noon: ESPNU, Navy at Tulane

Noon: WFXR, Michigan at Ohio State

Noon: Fox Sports 1, Texas Tech vs. Baylor

Noon: SEC Network, Georgia Tech at Georgia

12:20 p.m.: WWCW, N.C. State at North Carolina

12;30 p.m.: NBC Sports Washington Plus (including Cox Ch. 1119), Wake Forest at Duke

1 p.m.: ESPN Plus (streaming), Old Dominion at Rice

2 p.m.: ESPN3 (ESPN.com/watch), New Mexico St. at Liberty

3 p.m.: ESPN3 (ESPN.com/watch), FCS first round, Delaware at James Madison

3:30 p.m.: WSET, Maryland at Penn State

3:30 p.m.: WDBJ, Auburn at Alabama

3:30 p.m.: CBS Sports Network, SMU at Tulsa

3:30 p.m.: ESPN, Pittsburgh at Miami

3:30 pm.: ESPN2, Minnesota at Wisconsin

3:30 p.m.: ESPNU, Temple at UConn

3:30 p.m.: Fox Sports 1, Arizona State at Arizona

4 p.m.: WFXR, Rutgers at Michigan St.

4 p.m.: SEC Network, Tennessee at Vanderbilt

5 p.m.: NBC Sports Network, Grambling at Southern

6 p.m.: WSET Digital 13.2, Charlotte at Florida Atlantic

7 p.m.: Fox Sports 1, Kansas State at Iowa

7 p.m.: ESPN, South Carolina at Clemson

7 p.m.: ESPN2, Kentucky at Louisville

7 p.m.: ESPNU, San Jose State at Fresno State

7:30 p.m.: SEC Network, LSU at Texas AM

8 p.m.: WSET, Notre Dame at USC

8 p.m.: WFXR, Oklahoma St. at TCU

9:30 p.m.: CBS Sports Network, Nevada at UNLV

10 p.m.: Fox Sports 1, BYU at Utah

10:15 p.m.: ESPN, Utah St. at Boise St.

10:30 p.m.: ESPNU, Hawaii at San Diego St.

DOG SHOW

8 p.m.: WSLS, Westminster Dog Show (taped)

GOLF

8 p.m.: Golf Channel, PGA Tour, ISPS Handa World Cup of Golf, final round, at Victoria, Australia

1 a.m. (Sunday): Golf Channel, European Tour, Hong Kong Open, final round

GYMNASTICS

8 p.m.: Olympic Channel, World Cup, at Cottbus, Germany (same-day tape)

HIGH SCHOOL FOOTBALL

7:30 p.m.: Fox Sports 2, Detroit Martin Luther King at  Muskegon (Mich.)

HORSE RACING

3 p.m.: MASN, Long Island Stakes, at Aqueduct

10 p.m.: MASN, TVG Championships, at the Meadowlands

LUGE

4 p.m.: Olympic Channel, World Cup, at Innsbruck, Austria

10 p,m.: NBC Sports Network, World Cup, women’s singles, at Innsbruck, Austria (same-day tape)

MEN’S BASKETBALL

Noon: MASN2, Campbell at Georgetown

Noon: ACC Network Extra (ESPN.com/watch), DePaul at Notre Dame

1 p.m.: ACC Network Extra (ESPN.com/watch), St. Francis (Pa.) at Virginia Tech

2 p.m.: ESPN Plus (ESPN.com/watch), Army at Miami of Ohio

4 p.m.: MASN2, Iona at Providence

5:30 p.m.: ACC Network Extra (ESPN.com/watch), Mercer at N.C. State

7 p.m.: MASN, Hofstra at VCU

7 p.m.: CBS Sports Network, Emerald Coast Classic championship, at Niceville, Fla.

NBA

8 p.m.: NBC Sports Washington, NBC Sports Washington Plus, New Orleans at Washington

8:30 p.m.: NBA TV, San Antonio at Milwaukee

NHL

2 p.m.: NBC Sports Washington, Washington at N.Y. Rangers

7 p.m.: NHL Network, Philadelphia at Toronto

RUGBY

3 p.m.: NBC Sports Network, Gloucester at Exeter (same-day tape)

SKIING

1 p.m.: NBC Sports Network: World Cup, Killington Cup, women’s giant slalom, at Killington, Vt.

2 p.m.: NBC Sports Network,World Cup, men’s downhill, at Lake Louise, Alberta

3 p.m.: WSLS, Killington Cup, women’s giant slalom (same-day tape)

SNOWBOARDING

7 a.m.: Olympic Channel, World Cup, at Beijing

SOCCER

9:20 a.m.: Fox Sports 2, Bundesliga, Fortuna Duesseldorf at Bayern Munich

10 a.m.: NBC Sports Network, Premier League, Manchester City at West Ham

12:30 p.m.: WSLS, Premier League, Chelsea at Tottenham

12:20 p.m.: Fox Sports 2, Bundesliga,Nuremberg at Schalke

2:50 p.m.: Fox Sports 2, Women’s U-17 World Cup, quarterfinal, Japan vs. New Zealand

10 p.m.: Fox Sports 2, Liga MX, Atlas at Monterrey

Midnight: Fox Sports 2, Women’s U-17 World Cup quarterfinal, Spain vs. North Korea (delayed tape)

1 a.m. (Sunday): NBC Sports Network, Premier League match of the day (delayed tape)

SPEED SKATING

5:30 p.m.: Olympic Channel, World Cup, at Tomakomai, Japan (same-day tape)

TENNIS

8 a.m.: Tennis Channel, Davis Cup finals, Croatia at France, one match

TRIATHLON

4:30 p.m.: WSLS, Ironman World Championship, at Kailua-Kona, Hawaii (taped)

WOMEN’S BASKETBALL

1 p.m.: WSET Digital 13.2, Penn at Navy

2 p.m.: ACC Network Extra (ESPN.com/watch), Central Michigan at Virginia

2 p.m.: ESPN Plus (streaming), UMass at Brown

5 p.m.: ESPN Plus (streaming), William and Mary at Davidson

WOMEN’S VOLLEYBALL

5 p.m.: Fox Sports 2, Big East championship, at Omah, Neb.

Leave a Reply